В ДЕТАЛЯХ

2010.01.28

Выступление министра внутренних дел Украины Ю. В. Луценко в Верховной Раде

Міністерством зроблено все, щоб на завершальному етапі виборчої кампанії мобілізувати всі наявні можливості і забезпечити належну охорону громадського порядку    і безпеку на дільницях та охорону бюлетенів під час їх транспортування.Враховуючи суспільно-політичну ситуацію в країні не виключено, що за результатами другого туру голосування можливі численні масові заходи та акції протестного характеру, які, зрозуміло, відбуватимуться в столиці. На особливий контроль узято отримання відомостей про заплановані громадсько-політичні акції у регіонах, зокрема в місті Києві, а також можливі виїзди до столиці. Передбачено створення необхідних резервів особового складу та, при необхідності, забезпечення їх готовності до можливих виїздів на випадок ускладнення оперативної обстановки після дня повторного голосування

На украинском языке

Для належного виконання своїх обов’язків та завдань, на  виконання  Указу Президента України від 16 жовтня 2009 року ”Про забезпечення реалізації конституційних виборчих прав громадян України, прозорості та відкритості виборчого процесу на чергових виборах Президента України” Міністерством внутрішніх справ вживаються організаційні та практичні заходи.

Розроблено та забезпечено реалізацію відповідного плану  правоохоронних заходів та ряду інших відомчих  документів,  якими передбачено комплекс завдань для регіональних підрозділів з метою недопущення правопорушень, пов’язаних з виборчим процесом, належного реагування у разі їх вчинення та мінімізації можливих негативних наслідків.

Узгоджені із членами та  надіслані до всіх місцевих органів внутрішніх справ  Методичні рекомендації та алгоритм дій працівника міліції.

За сприяння українсько-канадського проекту "Розбудова демократії" роздруковано та розповсюджено на всі ГУМВС, УМВС 38 тис. примірників  Коротких  методичних рекомендацій щодо компетенції міліції в охороні прав громадян та громадського порядку під час виборчого процесу (для працівників ОВС на кожну виборчу дільницю).

Підготовлено Інформаційний бюлетень для членів виборчих комісій щодо  відповідальності за кримінальні діяння під час виборів Президента України 2010 року, який надано всім окружним та дільничним виборчим комісіям та представникам місій спостерігачів.

З метою цілодобового відстеження стану охорони правопорядку в регіонах держави з 30 грудня 2009 року в Міністерстві та регіональних підрозділах розгорнуто діяльність оперативних штабів та їхніх робочих груп.

Для забезпечення охорони громадського порядку  у місцях розташування  225 окружних та 33,6 тис. дільничних виборчих комісій до них були наближені наряди міліції, а з моменту завезення виборчих бюлетенів здійснювалася їх цілодобова безпосередня охорона працівниками міліції. Розроблені загальні та щодо кожного об’єкту розрахунки сил та засобів.

Працівниками міліції здійснювалися обстеження приміщень окружних та дільничних виборчих комісій на предмет їхнього технічного укріплення. Керівникам комісій та місцевих органів влади надавалися пропозиції щодо усунення недоліків та укладання угод на обладнання засобами охоронно-пожежної сигналізації тих приміщень, де працюватимуть виборчі комісії.

У зв’язку зі зверненням ЦВК Міністерством дані додаткові доручення на місця щодо забезпечення супроводження та охорони виборчих бюлетенів в окружних та дільничних виборчих комісіях з моменту їх завезення.

З метою негайного реагування на зміни в оперативній обстановці   працювали посилені слідчо-оперативні групи, групи документування, необхідні резерви особового складу, у тому числі за рахунок спецпідрозділів міліції.

Було посилено охорону громадського порядку в приміщеннях судів та на прилеглій території у зв’язку з можливим розглядом судами скарг, пов’язаних з виборами.

Особлива увага приділялася забезпеченню правопорядку у місцях перебування та проживання офіційних спостерігачів від іноземних держав та міжнародних організацій.

Після першого туру голосування з виборів Президента України від місії спостерігачів ОБСЄ  МВС отримано лист-подяку за співпрацю та належне забезпечення правопорядку

Відповідно до статті 34 Закону України “Про вибори Президента України” підрозділами Державного департаменту у справах громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб на місцях забезпечено подання відомостей про виборців до органів ведення Державного реєстру виборців (до 10.01.2010, включно).

З метою оперативної видачі паспортів громадянам, яким напередодні та у день проведення виборів виповниться 18 років, виготовлено та надіслано до територіальних підрозділів громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб близько 500 тис. бланків паспортів.

Забезпечено чергування працівників підрозділів ГІРФО для видачі паспортів, а також вклеєння фотографій у паспортах громадян, які досягли 25-ти та 45-річного віку.

Підрозділами ДАІ забезпечено проведення техогляду автотранспорту, який залучався до перевезення виборчої документації, та проводилися інструктажі водіїв.

За періодпідготовки та проведення виборів Президента України   з 19 жовтня 2009 року до 25 січня 2010 року органами внутрішніх справ зареєстровано понад 1050 повідомлень про правопорушення та інші події, пов’язані з виборчим процесом.

Із них:

під час передвиборчої агітації з 19 жовтня 2009 року до 24.00 16 січня 2010 року – 717 повідомлень;

- протягом доби в день голосування 17 січня 2010 року – 259 повідомлень;

- після дня голосування з 00.00 18 січня 2010 року до органів внутрішніх справ надійшло понад 81 такеповідомлення.

Здебільшого -  про хуліганські дії, виявлення агітаційних матеріалів, надрукованих з порушенням законодавства, крадіжки, пошкодження майна агітаторів, офісів політичних партій та блоків, які висунули своїх кандидатів на пост Президента України, повідомлення про підкуп виборців, порушення порядку голосування за місцем проживання (найбільше в Донецькій області – 130,  АР Крим – 120, Одеській області - 124, м. Київ – 64).

За цими фактами порушено 49 кримінальних справ, 80 осіб притягнуто до адміністративної відповідальності, у понад 280 випадках інформація не підтвердилася, у зв’язку з чим відповідно до ст. 6 КПК України прийнято рішення про відмову в порушенні кримінальної справи, у 310 випадках матеріали направлено за належністю до прокуратури  та окружних виборчих комісій, за рештою матеріалів проводяться перевірки.

На сьогодні зафіксовано 20  фактів втрати печаток виборчих комісій ( 6 в Донецькій області, у Львівській області та АР Крим – по 3, в Луганській області–2, Дніпропетровській, Київській, Кіровоградській, Тернопільській Херсонській областях та м. Києві – по 1 випадку).

Органами внутрішніх справ виявляються факти виготовлення та поширення агітаційних матеріалів, які надруковані з порушенням чинного законодавства та містять неправдиві відомості відносно кандидатів тощо. Зафіксовано 56 таких фактів.

Найвагомішими порушеннями, що могли перерости в процес фальсифікації виборів, були :

1. Спроби підкупу виборців, які МВС активно виявляло та не дало масово впровадити  різними виборчими штабами.

2. Підроблення заяв про голосування на дому (приблизно 6 400), в тому числі від імені померлих громадян.

У зв’язку з цим 14 січня цього року Міністерством внутрішніх справ підготовлена вказівка про виявлення фактів підроблення заяв виборців про надання їм права голосувати на виборах Президента України за межами приміщення для голосування. У відповідності з вказівкою вимагалося за всіма заявами про підроблення проводити дослідчі перевірки, давати правову оцінку таким діям та приймати рішення у порядку, передбаченого ст. 97 Кримінально-процесуального кодексу України. 

Зазначеною вказівкою не передбачалося проводити перевірку всіх заяв громадян, які скористалися наданим їм правом  звертатися із заявами про голосування за місцем проживання (стаття 77 Закону «Про вибори Президента України»). Мова йшла про проведення дослідчої перевірки лише за заявами, що надходять до міліції про підроблення документів, у порядку визначеному кримінально-процесуальним законодавством.

У той же час Генеральною прокуратурою України у протесті від 15 січня зазначено, що розгляд заяв з питань організації і проведення голосування, відповідно до статті 27 Закону України «Про вибори Президента України» належить до повноважень виборчої комісії. Отже, міліція не вправі здійснювати перевірки таких фактів.

Прокуратурою наголошено, що відповідно до статті 93 Закону «Про вибори Президента України» такі скарги повинні розглядатися виборчою комісією. І лише за зверненням виборчої комісії до правоохоронних органів останні повинні перевіряти ці обставини та вживати відповідних заходів реагування щодо припинення порушень законодавства.

Тут є протиріччя між двома правовими нормами – між нормою Закону «Про вибори Президента України» та нормою Кримінально-процесуального кодексу. Згідно з останньою прокурор, слідчий, орган дізнання зобов’язані приймати заяви і повідомлення про вчинені або злочини, які готуються,  у тому числі і в справах, які не підлягають їх віданню. Коли необхідно перевірити такі заяви до порушення кримінальної справи здійснюється дослідча перевірка шляхом відібрання пояснень від окремих громадян чи посадових осіб або витребування необхідних документів. Заява про злочин, до порушення кримінальної справи, може бути перевірена шляхом проведення оперативно-розшукової діяльності. Це вимоги ст. 97 Кримінально-процесуального кодексу України, які ніхто не відміняв.

Правильність   принципової позиції МВС щодо таких явищ підтверджено 17 січня цього року постановами Київського апеляційного адміністративного суду.

Також керівництво Міністерства в ході підготовки до виборів роз’яснювало відповідальність, передбачену чинним законодавством, за перешкоджання здійсненню виборчого права (ст. 157 Кримінального кодексу України), фальсифікацію виборчих документів (ст. 158 КК України), голосування виборців більше ніж один раз (ст. 158-1 КК України), порушення таємниці голосування (ст. 159 КК України ), підроблення документів (ст. 358 КК України).

Саме завдяки активній роз’яснювальний роботі з боку МВС ці порушення не набули масового характеру і за одностайними висновками політичних сил та спостерігачів не вплинули на результат першого туру.

Охорону громадського порядку під час голосування 17 січня 2010 року на   33,6 тис. виборчих дільниць забезпечували  більше 54 тис. працівників органів внутрішніх справ, з них у м. Києві – 2,6 тис.

25 січня   за результатами забезпечення правопорядку під час першого туру виборів Президента України в МВС відбулася колегія за участю керівників структурних підрозділів МВС та начальників ГУМВС, УМВС областей, на якій підбито підсумки роботи, розглядалися проблемні питання, які мали місце під час виборчого процесу та намічено шляхи їх вирішення.

   Міністерством зроблено все, щоб на завершальному етапі виборчої кампанії мобілізувати всі наявні можливості і забезпечити належну охорону громадського порядку    і безпеку на дільницях та охорону бюлетенів під час їх транспортування.

Враховуючи суспільно-політичну ситуацію в країні не виключено, що за результатами другого туру голосування можливі численні масові заходи та акції протестного характеру, які, зрозуміло, відбуватимуться в столиці.

На особливий контроль узято отримання відомостей про заплановані громадсько-політичні акції у регіонах, зокрема в місті Києві, а також можливі виїзди до столиці. Передбачено створення необхідних резервів особового складу та, при необхідності, забезпечення їх готовності до можливих виїздів на випадок ускладнення оперативної обстановки після дня повторного голосування.

В цілому органи внутрішніх справ готові у межах чинного законодавства України забезпечити належний правопорядок протягом всього виборчого процесу з виборів Президента України.

Больше новостей из этой рубрики

Читайте Также

все новости из этой рубрики

Маразмарий

СТЕНКА НА СТЕНКУ