В ДЕТАЛЯХ

2020.11.02

Московські попи втратили канонічність не лише в Україні, але й у Білорусі та Литві

Picture

Вселенський патріарх Варфоломій підтвердив, що ПЦУ є єдиною канонічною православною церквою в Україні.

Про це він написав у листі до редакторів видання Сerkvarium, відповідаючи на їх запит щодо статусу так званої УПЦ МП.

Вселенський патріарх нагадав, що 11 жовтня 2018 року Священний Синод Вселенського патріархату скасував патріаршу грамоту 1686 року про зверхність Московського патріархату над Київською митрополією.

“Згодом Вселенським патріархатом було скликано Об’єднавче духовно-мирянське зібрання (Собор) у Києві 15 грудня 2018 року. Всі православні ієрархи в Україні отримали запрошення на цей об’єднавчий Синод нашими патріаршими листами. На жаль, українські ієрархи, які перебувають під юрисдикцією Московського патріархату, за винятком двох (ієрархів), проіинорували наш лист-запрошення і не брали участі в об’єднавчому Синоді, як від них очікувалось”, – додав предстоятель Вселенського патріархату.

Він також нагадав, що цей Собор обрав митрополита Епіфанія канонічним митрополитом Київським і всієї України, який 6 січня 2019 року в резиденції Вселенського патріархату на Фанарі отримав томос про автокефалію Православної церкви України.

“Відтоді нова автокефальна церква України є єдиною канонічною православною церквою на території Української держави, та Блаженніший митрополит Київський і всієї України має бути визнаний її канонічним предстоятелем”, – зазначається в листі.

“Відповідно до канонічного принципу територіальності, який є невід’ємним і постійним фактом православної еклезіології, жодна Церква не може бути присутньою в межах юрисдикції Церкви України.

Попри це, в дусі пастирської чуйности, ми тимчасово терпимо існування українських ієрархів під Росією не як місцевих правлячих єпископів, а лише як титулярних або тих, що перебувають (мають резиденцію) в Україні, ієрархів, згідно з каноном 8 І Нікейського собору.

Сподіваючись, що, волею Божою, вони незабаром об’єднаються з помісною Церквою“, – підкреслив Вселенський патріарх.

Він наголосив, що з цієї причини очільник УПЦ МП Онуфрій “вже не розглядається як канонічний митрополит Київський, але як ієрарх, що проживає в Києві”.

5 січня 2019 року у Стамбулі, в соборі Святого Георгія, відбулася церемонія підписання томосу про автокефалію Православної церкви України. 6 січня томос було вручено предстоятелю ПЦУ митрополиту Епіфанію.

На свято Різдва Христового в Софії Київській відбулося святкове богослужіння, де було вперше продемонстровано томос.

Надалі почався процес переходу парафій РПЦ до ПЦУ, який загальмувався з перебігом виборів президента України. Наразі до ПЦУ перейшли понад 600 парафій.

Канонічну ПЦУ-УПЦ вже визнали, крім Константинополя, Елладська та Александрійська, Румунська та Кіпрська церкви.

В єдину ПЦУ не увійшов колишній патріарх УПЦ КП Філарет із групою прибічників. Однак у листопаді Апеляційний суд дозволив ліквідацію УПЦ КП.

Раніше, 11 жовтня 2018 року, за результатами Синоду в Стамбулі, Вселенський патріархат оприлюднив документ, у якому підтвердив визнання недійсною анафеми патріарха УПЦ КП Філарета і митрополита УАПЦ Макарія (через задоволення їхніх апеляцій) та визнав незаконним томос 1686 року про зверхність Московського патріархату над Київською митрополією.

Патріарх Варфоломій оголосив, що продовжує реалізацію рішення про надання автокефалії церкві України, та заявив про свою ставропігію в Києві.

29 листопада 2018 року синод Вселенського патріархату затвердив текст томосу про автокефалію для Української помісної православної церкви та проєкт статуту цієї церкви, частиною якого стане томос. Також було ухвалено рішення про проведення Об’єднавчого собору в Києві. Собор у Софії Київській відбувся 15 грудня. Очільником церкви обрали митрополита Бориспільського і Білоцерківського Епіфанія. Інтронізація митрополита Київського Епіфанія відбулася 3 лютого 2019 року.

Цікаво, що нинішній патріарх Московський Кирило (Гундяєв) свого часу був висвячений Філаретом (в миру Денисенко), якого та сама РПЦ пізніше піддала анафемі. Отже, виникає питання також і стосовно канонічності патріарха Московського.

Відновлення Вселенським патріархатом Київської митрополії та створення ПЦУ має й інші цікаві наслідки. Річ у тім, що ця митрополія охоплювала не лише українські землі, а й землі нинішньої Білорусі, Литви й частково Польщі. Але якщо у Польщі існує своя православна церква, якій надав томос Вселенський патріархат, то цього про Білорусь і Литву не скажеш. Тут "окормлює" православних патріархат Московський. Отже, Віленська й Литовська єпархії РПЦ є так само неканонічними, як і УПЦ МП.

Больше новостей из этой рубрики
все новости из этой рубрики

Маразмарий

СТЕНКА НА СТЕНКУ