На початку вересня у соцмережах опублікували відео конфлікту у центрі Сміли Черкаської обоасті: на кадрах видно, як група молодиків спортивної статури сперечається з людиною у військовій формі. Під час суперечки один із чоловіків двічі вдарив військового по обличчю, а після того, як він упав, його вдарив інший учасник конфлікту.
За майже тиждень після конфлікту поліція не відкрила кримінальну справу, повідомляє місцеве видання “18000” та розповідає деталі історії та імена встановлених фігурантів.
Наприкінці серпня житель Сміли Анатолій Гончаренко опублікував допис про те, що розшукує автівку на іноземних номерах. За версією Гончаренка, водій тієї автівки допустив аварійну ситуацію з його батьками та мав із ними конфлікт.
Гончаренко – ветеран російсько-української війни, служив в одному з бойових підрозділів Сил спеціальних операцій, втім згодом був демобілізований та нині не перебуває на службі. Про участь Гончаренка у війні також свідчить його профіль у соціальних мережах, наповнений світлинами та відео з бойових дій та підготовки до них.
Згодом, після публікації допису Гончаренком, в одному з місцевих пабліків з’явилося відео, де невідомі молодики спочатку конфліктують, а потім один із них двічі б’є людину у військовій формі. Людиною у формі виявився Гончаренко, а людина, яка його б’є, схоже, водій автівки, якого він розшукував.
Після резонансу, який виклало відео побиття у мережі, на одному з місцевих смілянських пабліків новин з’явився допис, який там називають “роз’ясненням” ситуації. За версією авторів цього відео, воно мало б вгамувати резонанс, втім, схоже, ще більше його розбурхало та привернуло увагу до цієї ситуації не лише у Смілі.
На відео, яке опублікували у пабліку, невідомий чоловік знущається із військового та змушує його вибачатися. Крім того, на ньому видно, як військовий, стоячи на колінах у дощову погоду, прикручує номерні знаки на автівку молодика. Згодом стало відомо, що Гончаренко зірвав ці номерні знаки з автівки, яку він розшукував, що і спровокувало конфлікт. Водночас на відео лунають слова, які можуть свідчити про те, що у ветерана могли вимагати кошти.
Окрім цього відео вибачень на місці пригоди у центрі Сміли, Гончаренко записав ще одне “вибачення” вже з іншого місця. На цьому відео на його обличчі чітко видно сліди ударів.
Жителі Сміли швидко ідентифікували людину, яка знущалася з військового та змушувала його вибачатися. Ним виявився відомий місцевий напівкримінальний елемент Вадим Долотенко.
Дії Вадима Долотенка зафіксовані на відео. Він спочатку двічі б’є військового, а потім змушує Анатолія Гончаренка “вибачатися” за нібито його ганьбу на всю Смілу. Долотенко фігурує у низці кримінальних проваджень. Ці справи, пов’язані, зокрема з завданням тілесних ушкоджень, а також грабунками.
У 2017 році у нього виник конфлікт із місцевим активістом, який один із перших розпізнав на відео конфлікту Долотенка. У свій час Слободяник звинувачував Долотенка у побитті та погрозах. За понад сім років притягнути до відповідальності Долотенка за цим епізодам стороні обвинувачення не вдалося. Цю справу досі розглядають у суді.
Водночас Долотенко є фігурантом мінімум ще одного кримінального провадження, слідство у якому вже завершено та навіть за фактом якого винесено вирок. Йдеться про грабіж, який стався у Смілі у 2020 році. Як встановило слідство, Долотенко приїхав під будинок місцевої жительки, аби віднайти там її сина, який нібито завинив грошей. Не знайшовши ані сина, ані грошей, Долотенко зірвав із жінки золотий кулон і сказав, що поверне, коли отримає гроші від її сина. Після цього з місця пригоди зник. У березні 2024 року Смілянський міськрайонний суд виніс вирок у цій справі, засудивши Долотенка за статтею “грабіж” до року ув’язнення, втім замінивши це покарання умовним терміном.
Після того, як відео з “вибаченнями” побитого Гончаренка спричинили нову хвилю резонансу, місцевий бізнесмен та депутат ініціював проведення у стінах смілянської мерії розширеної наради.
“Мені здається, що це дивно, коли на очах поліцейських побитого військового змушують вибачатися. Я знаю цього хлопця особисто. На початку повномасштабного вторгнення він був у нашому добровільному формуванні, а потім пішов у Сили спеціальних операцій. Колишніх військових не буває, людина у військовій формі – це наш прапор”, – зазначив він додав, що хоче вислухати керівництво місцевої поліції, аби вони пояснили відсутність реакції з боку їхніх працівників.
Речниця Головного управління Національної поліції у Черкаській області Зоя Вовк у коментарі “18000” повідомила, що поки кримінальних проваджень за цим фактом не відкривали, втім ситуація може змінитися:
“Потерпілий на відео чоловік відмовився від власної заяви, тому підстав для відкриття провадження у нас немає”, – пояснила речниця ГУНП і наголосила, що подія внесена до Єдиного журналу обліку звернень і заяв. Але якщо Гончаренко напише повторну заяву, то буде надана правова кваліфікація дій учасників події.
Однак згодом під процесуальним керівництвом Смілянської окружної прокуратури слідчі внесли відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ч. 1 ст. 296 (Хуліганство) Кримінального кодексу України. У ході досудового розслідування можлива додаткова кваліфікація події.
Водночас щодо дій працівників поліції керівництвом Головного управління в Черкаській області розпочато службове розслідування.