ТОЛЬКО ЧТО

2024.11.05

Зеленський і його команда придумали для українців штрафи за дрова

Законопроєкт, який передбачає кримінальну відповідальність за зберігання і збут дров без документів, а також суттєво збільшує покарання для паліїв, очікує на підпис президента

Так званий закон про дрова став надхненням до свіжих мемів у соцмережах. Однак жарти про дрова, які прирівняли до наркотиків, тож тепер за їх збут і зберігання каратимуть, зовсім не видаються смішними для тих, хто справді зробив запаси на зиму. Бо якщо людина виписувала дрова не через лісгосп, а купувала за оголошеннями, навряд чи вона має документи на них. "Еспресо.Захід" з’ясував, чи справді прийнятий законопроєкт передбачає кримінальну відповідальність за зберігання дров та яку кількість дров можна буде зберігати по подвір’ї, не боячись штрафів.

Верховна рада ще 10 жовтня ухвалила законопроєкт Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення та Кримінального кодексу України  щодо вдосконалення відповідальності за правопорушення у сфері  захисту рослинного світу, лісокористування та протидії незаконному обігу деревини. Відповідно до пояснювальної записки, основна мета документа – боротьба з незаконною вирубкою дерев. При цьому йдеться не лише про ліс, а про будь-які дерева, не залежно від того, де вони ростуть.

Отже, якщо зміни набудуть чинності, то перевезення, зберігання, збут дерев, чагарників або деревини без документів, що підтверджують законність походження дерев, чагарників або деревини, або з такими документами, які підроблено, одержано незаконним шляхом або які містять завідомо неправдиві відомості, вчинені у значному розмірі, – каратимуться штрафом від двох тисяч до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк до трьох років, або позбавленням волі на той самий строк.

Простіше кажучи, штрафи становитимуть від 34  до 51 тис. грн, якщо вартість деревини буде понад 30 280 грн.

Якщо ж вартість деревини перевищуватиме  90 240 грн, то порушника каратимуть штрафом від 170 тис. до 425 тис. грн або позбавленням волі від 5 до 7 років.

Як пояснила "Еспресо.Захід" представниця "Славського лісгоспу" Оксана Фединяк, чітко сказати, скільки деревини можна буде зберігати чи перевозити без документів, складно.

"Деревина є різна і ціни різні. Якщо говорити саме про дрова, то для населення зараз діють фіксовані ціни. У нас один кубометр хвойних дров – 924 грн, бука – 1104 грн. Але це ціни в лісі, без доставки, – каже Оксана Фединяк. – Питання у тому, хто і як проводитиме оцінку деревини, яку зберігатимуть, наприклад, на подвір’ях. Не думаю, що поліція ходитиме від хати до хати".

Загалом у Львівській області з доставкою додому можна придбати у полінах від 1500 до 2000 грн (залежно від породи деревини). За оцінкою лісівників, на опалювальний сезон для середнього приватного будинку треба в середньому 8 – 10 кубометрів дров. Тобто загалом вписатись у ті 30 тис. грн не буде проблемою. Окрім того, до 15 кубометрів дров можна офіційно виписати у лісгоспі за фіксованою ціною.

"Загалом опалення дровами нині – одне з найдорожчих. У нас у Славську є газ, але у віддалених селах опалюють дровами. І часто люди зрізують старі дерева у власному саду, чи прибирають з поля. І якщо, скажімо, людина зрізала свою ж яблуню чи грушу, звідки їй взяти на це документи? – каже Оксана Фединяк.

При цьому, якщо старий горіх чи грушу з власного саду пустити не на дрова, а на дошки, то тут уже ціна буде значно вищою і наразитись на штраф легше.

Народний депутат, заступник голови Комітету ВР з питань правоохоронної діяльності й один з авторів законопроєкту Максим Павлюк запевняє, що проголосований законопроєкт стосується "чорних лісорубів", незаконних пилорам, але аж ніяк не населення, яке обігрівається дровами. Він покликаний зупинити незаконні вирубки й жодним чином не стосується деревини побутового обсягу. Нардеп уточнив, що для настання кримінальної відповідальності необхідно зберігання на суму понад 30 тис. грн, а це, за даними ДроваЄ, – 30 м куб. сосни, або 15 м куб. дуба.  

"Для звичайних домогосподарств, які не займаються переробкою чи продажем деревини у промислових масштабах, цей законопроєкт значення не матиме, - зазначив народний депутат. - Але навіть якщо хтось, розуміючи складність ситуації, невизначеність в енергетиці, заготував на цю зиму більше, ніж 15 кубів дубових дров чи 30 куб. м соснових, для них немає причин перейматися. Закон не має зворотної сили в часі, відтак державні органи, зокрема й поліція, не має права вимагати документи на наявну деревину, яка придбана до набрання законом чинності".

За його словами, цей опалювальний сезон уже розпочався, тож норми нового закону запрацюють не раніше, ніж на початку підготовки до нового  опалювального сезону.

Ще одне важливе нововведення у цьому законопроєкті – суттєве збільшення штрафів для паліїв.  Документ передбачає, що знищення або пошкодження лісу, зелених насаджень, стерні, луків, пасовищ, ділянок із степовою, водно-болотною чи іншою рослинністю вогнем або іншим загальнонебезпечним способом каратимуться штрафом від трьох тисяч до п’яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 51 тис. грн до 85 тис. грн).

Якщо ж такі дії завдали істотної школи довкіллю, штраф становитиме від 91 800 грн до 153 тис. грн або обмеженням волі на строк від двох до п’яти років, або позбавленням волі на той самий строк.

Больше новостей из этой рубрики

Читайте Также

все новости из этой рубрики

Маразмарий

СТЕНКА НА СТЕНКУ