ТОЛЬКО ЧТО

2024.01.26

Міноборони змушує постачальників економити на продуктах для ЗСУ

Picture

Заступник міністра оборони на днях навідався з раптовою перевіркою на склади деяких військових частин на Сході країни, бо звідти була інформація про неякісну їжу для військових.

Як повідомляють експерти, чиновник побачив гнилі банани, інші неякісні продукти, покивав пальцем у бік постачальників, пригрозив їм штрафами і поїхав. 

Найпростіше – це нарікати на недобросовісних постачальників, які тільки і дивляться, як заробити на контрактах Міноборони і зекономити на продуктах для захисників. Але в палки завжди є два кінці. І зараз я скажу дуже непопулярну річ: деякі постачальники вимушені економити на продуктах для захисників, бо в таку ситуацію їх ставить саме Міністерство оборони. 

Якщо зайти на Прозоро і проаналізувати останні тендери, то можна зробити дивовижне відкриття: Міноборони вимагає у постачальників закуповувати продукти для ЗСУ за уже не існуючими цінами. Це ціни, які були актуальними минулого року або ще раніше, а зараз таких цін просто немає.   

По деяких позиціях – наприклад, рис, картопля – ціни у контрактах, які виставляє МО, у два рази нижчі від реальних. 

Аби не голословити, можна глянути, наприклад, аукціон МО від 4 січня і порівняти ціни на продукти з цього аукціону з реальними ринковими цінами. Щоденною фіксацією цін по основних супермаркетах займається портал Мінфін. Також нещодавно вийшла стаття із цінами на продукти в газеті Голос України, яка є офіційним виданням Верховної Ради. 

Картопля: контракт МО – 6 грн/кг, Голос України – 12-20 грн/кг, Мінфін - 24,40 грн/кг 
Капуста білокачанна: контракт МО – 12,6 грн/кг, Голос України – 15 грн/кг, Мінфін – 15,34 грн/кг 
Макарони: контракт МО – 25,50 грн/кг, Голос України – 27-28 грн/кг, Мінфін – 28 грн/кг 
Яйця: контракт МО – 4,8-4,92 грн/шт, Голос України – 9 грн/шт, Мінфін – 6,3 грн/шт 
Свинина: контракт МО – 82,5-218 грн/кг, Голос України – 200-250 грн/кг, Мінфін – 166,47-231,42 грн/кг 
Яловичина: контракт МО – 87-174 грн/кг, Голос України – 400 грн/кг, Мінфін – 261,7 грн/кг. 

Якщо додати, що постачальники їжі для ЗСУ везуть ці продукти не в спокійний супермаркет десь у Полтаві, а до місць бойових дій, то можна зробити для себе ще більше відкриття: із заниженими цінами і завищеними ризиками буде страждати ЯКІСТЬ харчування для захисників. 

За інформацією, постачальники продуктів звертались в МО з проханням збільшити граничні ціни в тендерах і наблизити їх до реальних ринкових, які зараз існують в природі. Але в Міністерстві оборони відповідають категоричними відмовами і кажуть, що граничні ціни змінювати не будуть. Навіть, до речі, попри зростання інфляції, зафіксоване Держстатом. 

Постачальники тепер ще активніше думатимуть, на чому можна зекономити, а заступник міністра зустрінеться не тільки з прогнилими бананами. Це не смішно, бо стосується харчування українських захисників, які заслуговують на найкращі умови. 

Впертим небажанням дивитись в очі реальності Міністерство оборони може породити для себе черговий репутаційний скандал. Треба не гнилі банани перевіряти, а створити умови, які забезпечать закупівлю для армії якісних продуктів, а не найдешевшого чорті-чого. 

Посилання на порівняння цін: 

Аукціон на Prozorro, який завершився 4 січня 2024 року https://prozorro.gov.ua/tender/UA-2023-12-25-013717-a 

Публікація про ціни на продукти харчування у Голосі України від 21 січня 2024 року http://www.golos.com.ua/news/194462?fbclid=IwAR07seRxhbSsGqMWMOWAF7QR0WKyMkoTLqqy6xmc1AEkRutWJNKYgfo6_EI 

Щоденний моніторинг цін на продукти харчування на порталі Мінфін https://index.minfin.com.ua/ua/markets/wares/prods/.

Больше новостей из этой рубрики

Читайте Также

все новости из этой рубрики

Маразмарий

СТЕНКА НА СТЕНКУ